„A Biblia jelene és jövője” – Tudományos konferencia az ATF szervezésében

December 12-én került sor a „Biblia jelene és jövője” tudományos konferencia megszervezésére Budapesten, a Székely Bertalan utcai „központi” gyülekezetünkben. A konferenciát az Adventista Teológiai Főiskola Újszövetségi Tanszéke szervezte, és prof. dr. Tonhaizer Tibor, a főiskola rektora nyitotta meg ünnepélyesen. Mivel mindnyájan tapasztaljuk az emberekben a vallásokkal szembeni zárkózottságot, feladatunk, hogy olyan „nyelvet” találjunk, amely az Örökkévaló Evangéliumot el tudja juttatni az emberek szívéhez. Ezért cél a misszió és egyházaink belső életének megújítása. Azért szerveztük a konferenciát, hogy erről beszélgessünk.

E neves alkalmon az Adventista Teológiai Főiskola részéről előadók voltak: dr. habil. Kormos Erik (egyben a konferencia lebonyolítója és főszervezője is), prof. dr. Tokics Imre, drs. Fenyvesi Péter és drs. Simon Zsolt. Az Evangélikus Egyház részéről prof. dr. Fabiny Tibor nemzetközi hírű kiváló szakember, a jól ismert Hermeneutikai Füzeteknek főszerkesztője. Drs. Jasper-Makay Emese, az Evangélikus Hittudományi Egyetem doktorandusza, valamint dr. Bácskai Károly, a Magyar Bibliatársulat Szöveggondozó Bizottságának szakembere. A Magyarországi Református Egyház részéről dr. Jaap Doedens (magyarországi holland teológus), dr. Kustár György, a Sárospataki Református Egyetem tanára, valamint drs. Millisits Máté muzeológus, a Budapesti Városvédő Egyesület hajdani alelnöke, a Vizsolyi Biblia szakértője. A Biblia kultúrtörténeti megközelítéséhez csatlakozott ifj. drs. Kormos Erik, a Debreceni Egyetem BTK doktorandusza, finnugrista nyelvész, a finn és észt nyelvjárások kutatója.

A konferencián kivétel nélkül mindenki kitért a legfontosabbra: a mai ember mai igényeihez a hagyományostól eltérő vallási nyelvet kell beszélni, ami a jelenben érinti a bibliamagyarázatokat, a jövőben pedig az újabb fordításokat is. Nem szabad figyelmen kívül hagyni a kisebbségeket sem: pl. Bácskai Károly egy újonnan megszülető jeltolmács Biblia készítésének kihívásairól beszélt, ami segíti a siketekért dolgozók evangelizációs munkáját. Ifj. Kormos Erik pedig egy dél-észt nép (szetu) kicsiny nyelvjárására lefordított Biblia jelentőségéről, és azon keresztül a nép jövőjéről beszélt: ha nincs Biblia, sem a nyelvnek, sem a népnek nincs jövője. Volt, aki a teológia nyelvének megújításáról beszélt (Jasper-Makay Emese, Jaap Doedens és Fabiny Tibor, Kormos Erik). Ennek lényege, hogy a vallási hagyomány túlzottan nehézkessé teszi az emberek számára az evangéliumi üzenet megértését. Bizonyos kifejezések és nyelvi fordulatok megváltoztatása egyszerűsítheti a jövőben a folyamatot. Tokics Imre előadása pedig az írás feltalálásának jelentőségéről szólt: írás nélkül ma nem lenne jelenünk, ami tanulság a jövő számára is. Az írás feltalálása ugyanolyan forradalminak számított a maga korában, mint a mai kor vívmányai.

Az alkalomnak valamivel több mint harminc regisztrált és nem regisztrált résztvevője volt, amelyek közül tizenegyen egyben előadók is voltak. A konferencia a Hetednapi Adventista Egyház lelkészei számára az évenkénti kötelező továbbképzési kredit megszerzésének egyik szervezett lehetősége volt. Néhányan éltek is vele.

Az egész napos konferencia az egymás kölcsönös megbecsüléséről és a nyitottságról szólt, testvéri légkörben zajlott. Jellemzője volt a kíváncsiság és a felismerés: a Biblia üzenetének továbbadása minden egyház számára ugyanazokat a nehézségeket jelenti, de nincs lehetetlen.

Köszönet a szervezőknek, különösen dr. Michelisz Richárdnak és G. Tóth Alettának a háttérmunkáért. Köszönet a Terézvárosi Gyülekezetnek a helyért és a lehetőségért. Köszönet az előadóknak a kiváló teljesítményért és mindenkinek, akik a háttérmunkában névtelenül is részt vettek.

Dr. Kormos Erik